Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

O nas

XIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Piotrowiczowej, to szkoła z ponad siedemdziesięcioletnią tradycją. Mieści się w sercu Bałut, tuż obok Rynku Starego Miasta, Parku Staromiejskiego, Kościoła NMP i Manufaktury. W 2019 r. budynek został poddany termomodernizacji. Na sztandarze szkoły widnieje napis wskazujący na dwie najważniejsze wartości liceum: Ojczyzna i Nauka. Dzięki wszechstronnej ofercie edukacyjnej szkoła przygotowuje do podjęcia studiów na kierunkach ścisłych, humanistycznych i przyrodniczych. Od początku swego istnienia szkoła szczyci się tradycjami nauczania języka francuskiego, a od 20 lat klasami dwujęzycznymi, których absolwenci otrzymują certyfikaty Rządu Francuskiego i DELFB2 potwierdzające bardzo dobrą znajomość tego języka. Od 2014 roku XIII LO posiada międzynarodowy znak jakości kształcenia dwujęzycznego LabelFrancEducation.

XIII LO to szkoła sukcesu, co potwierdza 100% zdawalność na egzaminie maturalnym. To liceum wyróżniane w rankingach Perspektyw odznaką Złota Szkoła 2015, Srebrna Szkoła od 2016. W roku 2020 XIII LO zajęło 10 miejsce w Łodzi w rankingu maturalnym i wysokie miejsce w rankingu olimpijskim. Wskaźnik skuteczności uczenia EWD świadczy o efektywności kształcenia zarówno z przedmiotów humanistycznych jak i matematyczno-przyrodniczych. W 2020 r. XIII LO zajęło 3 miejsce w Łodzi, wśród liceów publicznych, w rankingu ogólniaków z najwyższym łącznym EWD w łódzkiem. Absolwenci Trzynastki podejmują studia na wybranych przez siebie kierunkach na uczelniach w kraju i zagranicą.

XIII LO to szkoła w dialogu z nauką, historią, kulturą, sportem i światem.

Dzięki współpracy z łódzkimi uczelniami: UŁ, PŁ, UM uczniowie mogą uczestniczyć w wykładach i zajęciach laboratoryjnych, przygotowywać się z sukcesem do olimpiad i konkursów przedmiotowych. W latach 2012-2020 29 uczniów uzyskało tytuł laureata lub finalisty różnych olimpiad przedmiotowych. W 2016/2017 roku uczeń klasy III dwujęzycznej XIII LO zajął pierwsze miejsce w Polsce w Olimpiadzie Języka Francuskiego. W 2017/2018 uczennica klasy matematycznej zajęła 12 miejsce w Polsce w tej samej olimpiadzie, a jej koleżanka została laureatką Olimpiady Artystycznej. Również w latach szkolnych 2018-2020 uczennice klasy dwujęzycznej zostały finalistkami Olimpiady Języka Francuskiego.

Patronka szkoły Maria Piotrowiczowa zobowiązuje do poznawania historii własnego kraju. Uczniowie uczą się historii nie tylko w szkole, ale także podczas Rajdu do Dobrej upamiętniającego bitwę z okresu Powstania Styczniowego oraz w trakcie realizacji różnych projektów, m.in. we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Bardzo ważną rolę w działalności szkoły pełni kultura. Uczniowie nie tylko uczestniczą w spektaklach teatralnych i projekcjach filmowych, ale także sami tworzą teatr, kabaret, chór, organizują festiwal T'as du talent w ramach obchodów Dni Frankofonii, przygotowują filmy na festiwale, redagują blogi dla projektów. Szkoła stawia nie tylko na świadomy odbiór kultury, ale zachęca do uczestnictwa w niej poprzez wspieranie pasji literackich, muzycznych i plastycznych.

Dla uczniów Trzynastki ważny jest wszechstronny rozwój, także sportowy. Szkoła realizowała projekt W-f z klasą, organizuje rozgrywki sportowe o Puchar Dyrektora Szkoły, proponuje ciekawe lekcje w-f, wykorzystując kompleks sportowy przy Manufakturze. W roku szkolnym 2019/2020, dzięki zwycięstwu na projekt w Budżecie Obywatelskim, zmodernizowane zostało boisko szkolne. Modernizacja została ukończona jesienią 2019 r. Wyniki tej modernizacji prezentujemy na załączonych zdjęciach.

Języki obce nie są obce uczniom XIII LO i często są skutecznym środkiem komunikacji podczas projektów międzynarodowych i wymian młodzieżowych z Francją, Belgią, Wielką Brytanią oraz wyjazdów zagranicznych m.in. do Włoch czy Niemiec.

Szkoła przygotowuje do czynnego udziału w życiu publicznym, rozwija świadomość narodową i lokalną, przygotowuje do życia w wielokulturowej społeczności, kształtuje umiejętności społeczne, postawy obywatelskie i proekologiczne.

Tradycją szkoły są klasy dwujęzyczne z językiem francuskim. Od 2019 r. powróciły do oferty edukacyjnej klasy wstępne przygotowujące do kształcenia dwujęzycznego, tj. w języku polskim i języku francuskim. W pięcioletnim cyklu kształcenia uczniowie klasy dwujęzycznej mają 42 godziny tygodniowo języka francuskiego, z czego 18 godzin w klasie wstępnej (0w) oraz co najmniej 2 przedmioty nauczane dwujęzycznie. Od klasy pierwszej mogą realizować rozszerzone programy nauki z języka polskiego i historii lub biologii i chemii.